pirayediyorlar
Nazım zannettim bir Piraye yolunda, Piraye oldum bir Nazım uğruna...

Affetmek

588
0
1
Affetmenin yüceliği dillere pelesenk olmuş, şairlerin kalemlerine kafiye, yazarların romanlarına en uzun paragraflar olmuş. Takvim sayfaları birer birer kopmuş ama bir şekilde genel olarak affetmenin yüceliğinden bahsedilmiş.

Öyle ki nereye bakarsanız bakın; affetmemek sanki kör bir leke gibi hissettiriyorlar. Affetmek yüce bir duygu diyerek kendilerini yüceltiyormuş hissi vermiyorlar mı? Ben affediyorum o zaman mükemmel bir insanım.

Affedilmeyi böylesine yüce ve matah bir yetenek gibi gösteren insanların daha çok hata yaptığını düşündünüz mü?

İnançlı birine göre affetmek eylemi yaratıcıya mahsus olur. Ben yaratıcı olmadığıma göre affetmek eylemi ya da adına her ne deniliyorsa beni aşar. Seni de aşar! Affetmek demek devamındaki hataların yolunu açmak demektir. Affetmek bir yücelik değildir. Karşındaki insana yeni bir hatanın yolunu açtım, deme şeklidir.

Bir de affeden insanların bu yaptıkları eylemi sizin gözünüze sokması durumu vardır. Seni affettim, çünkü sen hatalar yaparken ben kusursuz bir insanım demeye mi çalışıyorlar yoksa şimdi ben seni affediyorum ileride bir hata yaptığımda da sen beni affedeceksin mi demek istiyorlar? Adeta taktiksel bir oyun gibi değil mi?

Affediyorum ama ara sıra bunu senin yüzüne çarpan cümlelerime hazırlıklı ol.

Affediyorum ve ben yüce bir insanım.

Affediyorum ve ben çok iyi niyetli, kusursuz bir insanım. Sen ise hayatın boyunca hatalar yapacaksın ve her zaman karşındaki insandan affedilmeyi bekleyeceksin.

Affediyorum ama bu hatanı bir ömür boyu unutmayacağım.

Affettiğini söyleyen insanlar korkunç bir tiyatro oyunu gibi değil mi?

“Affetmeyeceğim. Affetmenin, ne büyük uyum isteği ve palavra olduğunu fark ettim,” diyen Umay Umay’ın haklılığı çok ortada değil mi?

Affetmeyin ve sizi affedecek olanlardan uzak durun. Onların affetme palavrasının altına girerek kendilerini yüceltmesine imkan vermeyin.

Bu paylaşımı beğendiniz mi?
...
Şikayet Et
Benzer Paylaşımlar
Bu Akıllı Oyuncağı Herkes Sevecek
Tüm cihazlar gibi oyuncaklar da internete bağlanmasıyla birlikte ‘akıllı’ hale geliyor. Bu gördüğünüz plastik dinozor oyuncak da akıllı. Beş yaşından dokuz yaşına kadar olan çocukların kullanabileceği bu akıllı oyuncak, wi-fi bağlantısıyla birlikte bulut tabanlı. IBM Watson teknolojisini oyuncaklarla buluşturan CogniToys oyuncakları, çocuklarla çok farklı konular hakkında, onların yaşına uygun şekilde konuşabiliyor ve onları tanıyor. İnternete bağlı olması sayesinde çocuklardan öğrenerek kişiselleştiriliyor ve sahibiyle birlikte büyüyor. Çocuklardan gelen soruları da ayırt edebilen oyuncak, anne babaların izni, kontrolü gereken konularda soruları yanıtlamak yerine, çocuğu anne-babasına yönlendiriyor. Ürünün fiyatı ise 100 dolar.
Nane Neden Serinlik Hissi Verir?
Ağzınıza bir naneli şeker attıktan sonra bir bardak su içecek olsanız suyun normalden daha soğuk olduğu hissine kapılabilirsiniz. Çünkü nane mentol içerir ve mentol da ağzımızın içindeki ısı algılayıcı proteinlerle temasa geçer. Hücre zarlarındaki iyonların hareketlerini düzenleyen ısı algılayıcı proteinler belirli uyaranlar karşısında harekete geçer. Tıpkı bir anahtarın kapıyı açması gibi bazı uyaranlar bu iyon kanalını açıp hücrelere erişim sağlar. TRPM8 adlı bu protein de sonuçta bir iyon kanalı ve serinlik algılandığında açılıp sodyum ve kalsiyum iyonlarının hücreye girmesine yardımcı oluyor. Bu da nöronlardaki elektrik yükünü değiştirip, onlardan merkezi sinir sistemine iletilen bilgileri değişime uğratır ve bu değişimler soğuk algısını oluşturur. Mentol de TRPM8 iyon kanallarını açarak tıpkı hava aniden soğuduğunda ya da bir bardak soğuk su içtiğimizde olduğu gibi ağız içinde serinlik hissi uyandırır. Bu sinyal beyne iletildiğinde aldanma gerçeğe dönüşür ve nöronların bu aşamadan sonra oluşan ateşlemeleri önceki sinyal üzerinden serinlik algısını devam ettirecek şekilde sürer.
Yenilikçi Sunumlarda İletişim Kurmak
Çağımıza uygun sunumlar tasarlamak her zaman gündemi takip etme açısından son derece önemli olup sizin işinize verdiğiniz önemi gösterir. Sunumunuzu teknolojiyi kullanarak bir sanat eseri haline getirmek için mutlaka teknolojinin nimetlerinden faydalanmak gerekir. Teknolojiyi kullanarak yaptığımız sunumlar bilinen klasik sunumların aksine daha faydalı ve çözüm odaklı olacaktır. Kitlenizi etkileyen sunumlar, konuşma tekniklerinden tutunda slaytlarda kullandığınız, görsellerin kalitesine, sizin sunum tekniklerinizin kalitesine göre insanları coşkulandırarak ilgi çekici büyüleyici bir hal alır ve unutulmaz bir duygu unsuru yaratarak katılımcılarınızın kalbi ile iletişim kurmuş olursunuz. Teknolojik araçlar size dikkat çekici görseller hazırlamanıza aracılık eder. Katılımcılarla kurduğunuz her sağlam iletişim sizin akılda daha çok kalmanızı sağlar. • Unutmayınız ki sunumunuzda her ne kadar teknolojiden yaralanmış kaliteli görseller iyi bir PPT tasarımı yapmış olsanız bile sağlam temelleri olmayan iyi hazırlanmayan bir sunum başarıyı garanti edemez. Modern Çağda Yenilikçilik Teknolojik gelişmeler, sunumlarımız dâhil birçok konuda gelişiyor ve gelişmeye devam ediyor edecekte bu durum kaçınılmaz bir hal aldı. Artık sunumlar eski geçerliliğini yitirdi. Örneğin sosyal medyadaki ilerlemeler, yeni reklam türleri, basılı medya ile karşılaştırıldığında daha yaratıcı ve akılda kalıcı. Sanal sanışlar sayesinde teknolojinin görüntülü konuşma nimetlerinden yararlanarak uzaktaki bir müşterimize sunumlar yapabiliyoruz. Bu hem ulaşım masraflarını azaltırken zaman kaybını da ortan kaldırılmış durumda. Yaratıcılık, herkes için yeni bir hal almaya başladı bugün bizim bile aklımıza gelmeyecek belki de imkânsız dediğim teknolojik gelişmeleri ertesi sabah televizyonumuzdan tabletimizden izleyebiliyor okuyabiliyoruz. Yaratıcı olmak için her zaman farklı düşünce tarzları oluşturmamız gerekir. Yenilikçi Olmak Nedir? Yenilikçilik topluma doğaya fark yaratan hizmetler sunmak demektir. Oluşturduğu veya hayata geçirmeye çalıştığı yenilikleri insanların işine yarayacak şekilde kullanmanın ötesinde maddi kazanç elde ederek kendi geçimlerini ve hayatlarını idame ettirmek için kullanırlar. O yüzden yenilikçi olmak için her zaman farklı düşünmeli ve kendimizi adadığımız uzmanlık alanları doğrultusunda hayata değişik bakmalıyız. Başarı ancak sıradan olmadan değişimle gelecektir. İş Dünyasında Yenilikçi Olmak Yenilikçi olmak başta şirketlere bir rekabet avantajı sağlar, şirketlerin kendi kalıplarından çıkarak mevcut rakipleri ile mücadele etmek için ürün ve hizmetlerini farklılaştırmaya yönlendirir. Müşteri ihtiyaç ve beklentilerinin değişmesi ile onların ihtiyaç ve beklentilere yönelik yeni arayışlara girmesine teşvik eder. Herşey değişim içinde ilk piyasaya çıkan İpad ile şimdiki ipad aynımı hayır her yeni bir model ortaya çıktığında müşteriye farklı deneyimler sunuyor. Sizlerde sunumlarınızı iş dünyasının yenilikçi rekabetine uygun tasarlamalı ve planlamalısınız.
Trajik Bir Homoseksüel Ve Arkadaş Zekai
Popüler kültürün çiğneyip de yutamadığı bazı insanlar vardır. İsmi istediği kadar az duyulsun, eserleri istediği kadar aykırı olsun onlar sıyrılırlar bir yerden. İşte Arkadaş Zekai de onlardan biri. Güzel adamdı, güzel şiirler yazdı. Fakat erken öldü. Öldükten sonra yakınları şiirlerini bir kitapta toplayıp yayımladı. "Ne zaman yayımlarsam yayımlayayım adı 'Sakalsız Bir Oğlanın Tragedyası' olacak." dedi ve öyle oldu. Kanımca bana Arkadaş Zekai'yi bu kadar sevdiren şey dilinin erillikten uzak olması, dünya hırçın insanların tekelindeyken onun dertleşir gibi yazması. Her farklı şiirini okuduğunuzda en güzel şiirini seçmenin daha da zorlaşması. Ama ben yine de kendimce en güzel şiirini seçtim. Buyrun bakalım beğenecek misiniz? Aman siz beğenmeseniz ne olur? Ben ve Arkadaş beğendik. MERHABA CANIMben az konuşan çok yorulan biriyimşarabı helvayla içmeyi severimhiç namaz kılmadım şimdiye kadarannemi ve allahı da çok severimannem de allahı çok severbiz bütün aile zaten birazallahı da kedileri çok severizhayat trajik bir homoseksüeldirbence bütün homoseksüeller adonistir birazçünki bütün sarhoşluklar birazfreüdün alkolsüz sayıklamalarıdırsiz inanmayın bir gün değişir elbetgüneşe ve penise tapan rüzgarın yönüçünki ben okumuştum muydu neydibiryerlerde tanrılara kadın satıldığınıah canım aristophonesbarışı ve eşek arılarını hiç unutmuyorumölümü de bir giz gibi içimdeölümü tanrıya saklıyorumve bir gün hiç anlamıyacaksınızgüneşe ve erkekliğe büyüyen vücudumdüşüvericek ellerinizden vebir gün elbettezeki müreni seveceksiniz(zeki müreni seviniz)Arkadaş Zekai Özger
Herk Centilmen Erkeğin Bilmesi Gereken 10 Kural
Lorem Ipsum Nedir?
Lorem Ipsum Nedir? Lorem Ipsum, dizgi ve baskı endüstrisinde kullanılan mıgır metinlerdir. Lorem Ipsum, adı bilinmeyen bir matbaacının bir hurufat numune kitabı oluşturmak üzere bir yazı galerisini alarak karıştırdığı 1500'lerden beri endüstri standardı sahte metinler olarak kullanılmıştır. Beşyüz yıl boyunca varlığını sürdürmekle kalmamış, aynı zamanda pek değişmeden elektronik dizgiye de sıçramıştır. 1960'larda Lorem Ipsum pasajları da içeren Letraset yapraklarının yayınlanması ile ve yakın zamanda Aldus PageMaker gibi Lorem Ipsum sürümleri içeren masaüstü yayıncılık yazılımları ile popüler olmuştur.Nereden Gelir? Yaygın inancın tersine, Lorem Ipsum rastgele sözcüklerden oluşmaz. Kökleri M.Ö. 45 tarihinden bu yana klasik Latin edebiyatına kadar uzanan 2000 yıllık bir geçmişi vardır. Virginia'daki Hampden-Sydney College'dan Latince profesörü Richard McClintock, bir Lorem Ipsum pasajında geçen ve anlaşılması en güç sözcüklerden biri olan 'consectetur' sözcüğünün klasik edebiyattaki örneklerini incelediğinde kesin bir kaynağa ulaşmıştır. Lorm Ipsum, Çiçero tarafından M.Ö. 45 tarihinde kaleme alınan "de Finibus Bonorum et Malorum" (İyi ve Kötünün Uç Sınırları) eserinin 1.10.32 ve 1.10.33 sayılı bölümlerinden gelmektedir. Bu kitap, ahlak kuramı üzerine bir tezdir ve Rönesans döneminde çok popüler olmuştur. Lorem Ipsum pasajının ilk satırı olan "Lorem ipsum dolor sit amet" 1.10.32 sayılı bölümdeki bir satırdan gelmektedir. 1500'lerden beri kullanılmakta olan standard Lorem Ipsum metinleri ilgilenenler için yeniden üretilmiştir. Çiçero tarafından yazılan 1.10.32 ve 1.10.33 bölümleri de 1914 H. Rackham çevirisinden alınan İngilizce sürümleri eşliğinde özgün biçiminden yeniden üretilmiştir.Neden Kullanırız? Yinelenen bir sayfa içeriğinin okuyucunun dikkatini dağıttığı bilinen bir gerçektir. Lorem Ipsum kullanmanın amacı, sürekli 'buraya metin gelecek, buraya metin gelecek' yazmaya kıyasla daha dengeli bir harf dağılımı sağlayarak okunurluğu artırmasıdır. Şu anda birçok masaüstü yayıncılık paketi ve web sayfa düzenleyicisi, varsayılan mıgır metinler olarak Lorem Ipsum kullanmaktadır. Ayrıca arama motorlarında 'lorem ipsum' anahtar sözcükleri ile arama yapıldığında henüz tasarım aşamasında olan çok sayıda site listelenir. Yıllar içinde, bazen kazara, bazen bilinçli olarak (örneğin mizah katılarak), çeşitli sürümleri geliştirilmiştir.Nereden Bulabilirim? Lorem Ipsum pasajlarının birçok çeşitlemesi vardır. Ancak bunların büyük bir çoğunluğu mizah katılarak veya rastgele sözcükler eklenerek değiştirilmişlerdir. Eğer bir Lorem Ipsum pasajı kullanacaksanız, metin aralarına utandırıcı sözcükler gizlenmediğinden emin olmanız gerekir. İnternet'teki tüm Lorem Ipsum üreteçleri önceden belirlenmiş metin bloklarını yineler. Bu da, bu üreteci İnternet üzerindeki gerçek Lorem Ipsum üreteci yapar. Bu üreteç, 200'den fazla Latince sözcük ve onlara ait cümle yapılarını içeren bir sözlük kullanır. Bu nedenle, üretilen Lorem Ipsum metinleri yinelemelerden, mizahtan ve karakteristik olmayan sözcüklerden uzaktır.1500'lerden beri kullanılan standart Lorem Ipsum pasajı "Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum."
Yorumlar (0)
Gönder